Wiedza
NAUKA

Oceany

Czym jest ocean?
Są to najwieksze obszary wodne, których główną cechą jest wyraziście ukształtowane dno oraz określony system prądów morskich. Oceany są oddzielone od siebie kontynentami i grzbietami podmorskimi (podłużne, strome wzniesienie dna morskiego). Oceany dzielą się na: jeden ocean (wszechocean), trzy oceany (Ocean Spokojny, Atlantycki, Indyjski), cztery oceany (Ocean Spokojny, Atlantycki, Indyjski, Arktyczny), pięć oceanów( Ocean Spokojny, Atlantycki, Indyjski, Arktyczny, Południowy).

Wszechocean zajmuje około 71% powierzchni całej kuli ziemskiej

Oceany
Na naszej planecie znajduje się pięć oceanów, morza również wchodzą w ich skład. Oto podział i ich krótka charakterystyka: Ocean Spokojny (inne nazwy: Pacyfik, Ocean Wielki) – wszystkie przedrostki „naj” należą właśnie do niego. Jest to najgłębszy, największy i najstarszy ocean na Ziemii. Nazwę nadał mu hiszpański marynarz Ferdynand Magellan. Podczas jego wyprawy ocean był bardzo spokojny, dzięki czemu mógł bezpiecznie przebyć podróż. Niestety nie ma to odzwierciedlenia w dzisiejszych czasach, obecnie na oceanie bardzo często występują huragany i tsunami, dodatkowym zagrożeniem jest również jego dno, które pokrywaja liczne wulkany. Jego powierzchnia wynosi aż 178, 7 mln km2, a średnia głębokość to niemal 4 280 m p.p.m.

Ocean Atlantycki – jest drugim, co do wielkości, oceanem na Ziemii. Jego nazwa zaczerpnięta jest z mitologii greckiej (oznacza Morze Atlasa). Jego powierzchnia zajmuje około 20% powierzchni całej Ziemii. Leży on między kontynentami Europy, Afryki, Ameryki Północnej i Południowej oraz Antarktydą. Ocean Atlantycki na dnie pokrywają wzniesienia Grzbietu Śródatlantyckiego. Jego powierzchnia wynosi około 106 450 000 km2, a średnia głębokość 3600 m.

Ocean Indyjski – jeden z z młodszych oceanów na Ziemii. Znajduje się między Azją, Afryką, Antarktydą i Astralią. Dno oceanu pokrywają piękne rafy koralowe. Warunki meteorologiczne kształtuje obustronne oddziaływanie oceanu i kontynentów. W okresie jesienno – wiosennym na oceanie wieją silne, północno-wschodnie wiatry, natomiast od maja do wczesnej jesieni wiatry południowo-wchodnie. Powierzchnia Oceanu Indyjskiego wraz z Morzem Czerwonym i Zatoką Perską wynosi ponad 73 500 000 km2, a objętość około 292 130 000 km3.

Ocean Arktyczny – całkowite przeciwieństwo Oceanu Spokojnego – najmniejszy i najmłodszy ocean na na naszej planecie. Kiedyś uważany za część Oceanu Atlantyckiego. Znajduje się na terenach bieguna północnego Arktyki. Do jego ważniejszych portów przeładunkowych zalicza się: Narwik, Murmańsk, Barrow i Churchill. Jego powierzchnia to około 14 800 000 km2, a średnia głębokość wynosi 1 225 m.

Ocean Południowy – zwany również Lodowatym i Antarktycznym. Łączy się z Oceanem Spokojnym, Atlantyckim i Indyjskim. Spośród pięciu oceanów, pod względem wielkości zajmuje on czwarte miejsce. Granicę fizyczną Oceanu Południowego wyznacza strefa Konwergencji Antarktycznej, w tym miejscu zimne wody płynące od strony Antarktydy opadają pod cieplejsze wody półtropikalne. W tym pasie woda zmienia jednocześnie swoją temperaturę, gęstość i stopień zasolenia. Jego powierzchnia wynosi około 20 327 000 km2, a średnia głębokość 4500 m.

-
PACKAGE 1
35
PACKAGE 2
-
PACKAGE 3
25
PACKAGE 4

NAJNOWSZE WPISY

- wpis 1

- wpis 2

- wpis 3

- wpis 4

NEWSLETTER